Otvarajući tribinu, Jelena Žarić Kovačević istakla je da na temu nasilja nad ženama treba govoriti 365 dana u godini, a ne samo tokom Kampanje 16 dana aktivizma .
Tribina je organizovana u okviru projekta ”Kancelarija za besplatnu pravnu pomoć”, koji finanisira opština Knjaževac, a realizuju Neon i Ženska inicijativa.
” Svakodnevno moramo biti svesni pojave koja ugrožava sve nas, i naše porodice, a to je nasilje. Nasilje u porodici je poprimilo ozbiljne razmere i ukazalo na potrebu donošenja novog zakona, koji je stupio na snagu juna 2017.godine. Od tada statistički podaci pokazuju pomak u delu odnosa sistema prema žrtvama, ali i prema nasilnicima, u većoj efikasnosti državnih organa i većoj stručnosti službenika koji su direktni akteri u situacijama nasilja. U svakom trenutku koristim priliku da govorim koliko je suzbijanje nasilja važno, da svojim učešćem u kampanjama protiv nasilja i aktivizmom pozovem i druge da se uključe i da pre svega utilemo na podizanje svesti o ovoj pojavi, ali i da pomognemo žrtvama nasilja. Opravdanje za nasilje ne postoji i svi zajedno se moramo boriti da ohrabrimo žrtve, ali ga i sami prijavimo ako imamo saznanja da se desilo” navodi Žarić Kovačević.
Priča o borbi protiv nasilja nad ženama ne može se odvojiti od priče o rodnoj ravnopravnosti – borbom za rodno ravnopravnije društvo, borimo se i za smanjenje nasilja nad ženama, istaknuto je na ovoj tribini.
“Porodica je društvo u malom, svi bitni odnosi koji se događaju u društvu se prelamaju u porodici, a inače je porodica najranjivija na sve te okolnosti i izazove koji su patološkog tipa. Posle svih godina koje smo preživeli, imamo jedan dominantan nasilni obrazac unutar društva, koji se reflektuje i na porodicu. Paradoksalno, porodica je mesto konflikta, ali i mesto gde konflikti moraju da se prevladavaju”, naglasio je prodekan Pravnog fakulteta Slaviša Kovačević.
Jasna poruka ove tribine je da o nasilju treba da se govori, jer to pomaže, pre svega, žrtvama, koje osećaju da nisu same, da imaju podršku društva i države.