Iako je uveliko vreme za berbu kupina, knjaževački voćari još nisu počeli da ih beru jer još ne znaju cenu i nema zainteresovanih otkupljivača, pa će izgleda sav ovogodišnji rod propasti.
Knjaževački kupinari počeli su da primenjuju najradikalnije mere: neki zasadi kupina već su na đubrištu.
“Evo gde je završila kupina i poljoprivreda”, pokazuje Zorica Božinović iz Trgovišta, “moja, koja sam bez posla i koja ulažem na poljoprivredu.”
Ogorčena je i Dušica Jović: “Mi smo ispali najveće budale koje rade ni za šta, znači rade da bi im prošlo vreme, uvek smo se trudili da damo kvalitet, od toga nema ništa.
Samo u Trgovištu kod Knjaževca godišnje se proizvede 130.000 kilograma kupina. Proizvođači kažu da je već sada oko 70 odsto roda propalo:
“Jednostavno, došlo se u situaciju da to niko ne želi, najbolju, najkvalitetniju robu.” Jedan od njih kaže da je krčenje zasada jedino rešenje.
U opštini Knjaževac kažu da su razgovarali sa svim hladnjačarima u Srbiji, ali da kapaciteta za otkup i skladištenje kupina nema.
“Mi smo kao lokalna samouprava godinama unazad, a to ćemo tek sada početi da radimo još intenzivnije se nameće kao potreba i inicirati udruživanje i povezivanje načih proizvođača voća kako bi uz našu pomoć mogli da naprave svoje preradne kapacitete, kako ne bi dolazili više u situaciju da svoje “crno zlato” kako ga oni zovu moraju da bacaju”, rekao je Milan Đokić, predsednik Opštine Knjaževac.
Lokalna samouprava planira da i naredne godine subvencioniše proizvodnju voća. Međutim, u selima se s pravom pitaju – da li će se, i ko – usuditi za novu proizvodnju posle ovogodišnjeg gubitka.
a
Izvor RTS