U savremenom konkurentnom poslovnom okruženju, inovacije su veoma važne za uspeh kompanija, naročito onih koje tek počinju da se probijaju na tržište. Kako bi promovisalo inovativnost i preduzetništvo, Ministarsvo prosvete, nauke i tehnočloškog razvoja nedavno je, šesnaesti put organizovalo takmičenje pod nazivom „Najbolja tehnološka inovacija“.
U finalu ovog takmičenja prvo mesto osvojila je inovacija „Biorazgradivi stiropor Biosporin“, proizvod četvoročlanog tima SOMA iz Kruševca i Knjaževca.
Sve je počelo pre tri godine. Dok su pravili pečurke za farmaceutske svrhe, Nikola i njegov tim su primetili da pečurka ima brojne kvalitete kao stiropor. Godinu i po dana razvijali su biosporin, da bi danas stigli do komercijalne faze u kojoj proizvode pakovanja za održive toalete i parfeme. Ali, to je samo početak. Jer, interesovanje među firmama raspoloženim za biorazgradiva pakovanja, sve je veće
Biorazgradivi stiropor BIOSPORIN je najbolja inovacija u 2020.
Finale Takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju je emitovano u četvrtak, 24. decembra na drugom programu RTS-a. Ovogodišnje finale je prvo, otkako takmičenje postoji, da se ne realizuje u studiju RTS-a, već posredstvom onlajn platforme.Poredak nakon finala je sledeći:
1.mesto: Soma, sa inovacijom „Biorazgradivi stiropor BIOSPORIN“, iz Beograda
2.HelikoStop, sa inovacijom „HerbELIKO“, iz Novog Sadamesto:
3.Zanus, sa inovacijom „Inovativna produkcijska robotika“, iz Valjevamesto:
4.Protivpožarni, sa inovacijom „Proizvodnja ekspandirajućeg materijala za pasivnu zaštitu“, iz Kragujevcamesto:
5.Prim, sa inovacijom „Ozon“, iz Krnjeva, Velika Planamesto:
6.Enerdži puls, sa inovacijom „CurrentProfiler, Thermal Cube, Encoder Shield„, iz Novog Sada
Šestočlanim žirijem je predsedavala državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, prof. dr Marijana Dukić-Mijatović, a činili su ga još i Vesna Damjanić, urednica informativnog programa RTS-a, Radojka Nikolić, urednica časopisa Ekonometar i Biznis, Miloš Andrić, osnivač i vlasnik biznis inkubatora Inokoa Kovilj, dr Marija Gnjatović, član pobedničkog tima Unitrih za 2019. godinu i Miomir Korać, direktor arheološkog instituta
Takmičenje je, po šesnaesti put, organizovalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka, Tehnološko-Metalurškim fakultetom iz Beograda, Privrednom komorom Srbije i Radio televizijom Srbije. Ukupan nagradni fond je iznosio 6 miliona dinara, a ove godine je učešće uzelo 142 tima.
Izvor RTK.rs /