Prve subote posle Đurđevdana, tačnije 12. maja, održaće se Etno festival, kao drugi deo manifestacije Molitva pod Midžorom.
Tom prilikom biće prikazan bogat kulturno-umetnički program. Specijalna gošća manifestacije je Jelena Tomašević. Pored nje nastupiće nekoliko kulturno umetničkih društava, izvođača na starim instrumentima (gajde, frula), bleh orkestar “Zlatne trube”, i mnogi drugi .
Takmičiće se učesnici u brojnim kategorijama (najbolji sir, najbolji belmuž, jagnjeća čorba, lekovito bilje i proizvodi od šumskih plodova, stari zanati, suveniri, najlepša čobanica, čobanske igre).
Autobuski prevoz za građanstvo polazi 12. maja (subota) u 10:00, kod Spomen parka.
U nastavku teksta čitajte : program Manifestacije:
12. maj 2018. godine
Mesto održavanja: selo Balta Berilovac, školsko dvorište
09:00-10:00 dolazak i registracija izlagača i takmičara
10:00-10:30 Okupljanje i priprema žirija za rad
11:00-11:15 Svečano otvaranje Manifestacije i početak takmičenja po kategorijama
11:15-14:00 Kulturno – umetnički program
11:15-13:00 Ocenjivanje takmičara po kategorijama prema Poslovniku o radu žirija
14:00-14:30 Proglašenje pobednika i uručenje nagrada
ĐURĐEVDANSKI SUSRETI – MOLITVA POD MIDŽOROM
Turističko – privredna manifestacija „Đurđevdanski susreti – Molitva pod Midžorom” održava se u selima Vrtovac i Balta Berilovac (35 km od Knjaževca).
Prvi deo Manifestacije održava se na Đurđevdan 6. maja, u selu Vrtovac. Đurđevdan je slava i seoska zavetina poznata kao jedna od najveselijih obrednih svetkovina kojom se slavi snaga proleća i prirode.
Obrednim ritualom, snaga prirode ,,prenosi” se na ljude, stoku i useve. Đurđevdan započinje berbom cveća i bilja na Biljarni petak i ritualnim pletenjem venaca na reci. Praznovanje se nastavlja prvom mužom ovaca, a na sam dan Slave oko ćelije u Vrtovcu ide obredna povorka – litija, vrši se osvećenje sira, kiti se prostor oko ćelije cvećem i biljem planinke, žene koja predstavlja duh prirode.
Najznačajniji čin obreda je klanje crnog muškog jagnjeta ukrašenog vencem i upaljenom svećom na rogu, koga narod Budžaka zove „Molitva”.
Drugi deo Manifestacije održava se u selu Balta Berilovac i počinje blagoslovom i pozivom ćaje – zapovednika đurđevdanskih svečanosti, čobanima i narodu. Zatim sledi kulturno – umetnički program, sportske i zabavne čobanske igrarije, izbor najlepše čobanice iz Budžaka, takmičenje u pripremi starih jela.
Na Manifestaciji se takođe mogu videti i stari zanati, prikazati lekovito bilje kao i njegova primena.
Đurđevdanski susreti – Molitva pod Midžorom predstavlja spoj hrišćanskih i paganskih običaja.
U Đurđevdanskom praznovanju očuvalo se obilje običaja, verovanja i magijskih radnji, koje imaju ulogu da osiguraju napredak i zdravlje porodice, stoke i useva. Đurđevdan je nominovan za listu Unesco-a, nosilac predloga je Zavičajni Muzej Knjaževac a predlagač je Etnografski Muzej Beograd.
Organizatori:
Turistička organizacija opštine Knjaževac, Miloša Obilića 1, Tel/Fax: 019 735 230, E/mail: toknjazevac@open.telekom.rs